3 Temmuz 2014 Perşembe

UZUNCABURÇUzuncaburç, Hellenistik devirde Olba adıyla anılıyordu. Mersin'in Silifke ilçesine bağlı beldenin en görkemli yapısı Zeus Olbios Tapınağı. Uzuncaburç ile Kızkalesi arasında kalan vadi, antik dönemde sahille iç kesimleri birbirine bağlayan bir yol olarak kullanılyordu.

12 yorum:

 1. Bilgi için teşekkürler hocam,güzel yermiş aynı zamanda..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülkemizin çoğu kültürel kaynaklarını bilmiyoruz aslında. Gerçekten çok güzel ve görülmeye değer yerler var.

   Sil
 2. Yüzyıllarca ayakta kalan güzellikler. tanıtım için teşekkürler Hüseyin bey.. Gitmek isterim..İyi günler dilerim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gidip görmek düşüncenize katılıyorum VuslaT Hanım. Saygılar.

   Sil
 3. Merhabalar Hüseyin Hocam.

  Mersin-Silifke ilçesinin Uzuncaburç adında bir beldesi olduğunu paylaştığınız bu yazınızdan öğrenmekle birlikte Büyük İskender'in istilalarıyla başlayan Antik Dünya'da Grek etkisinin doruğa ulaştığı dönem olduğunu da öğrenmiş oldum. Tarihe çok meraklı biri olmamla birlikte maalesef tarihi araştırma ve öğrenme yolunda gerekli çabayı gösteremedim.

  Cenab-ı Hakk, Rum suresinin 42. ayetinde mealen :"Yeryüzünde dolaşın da öncekilerin sonunun nasıl olduğuna bir bakın! Onların çoğu şirke sapan insanlardı." şeklinde buyurmaktadır. Bu ayeti celile de bizleri geçmiş kavimlerin yaşam biçimlerini, kültürlerini, medeniyetlerini öğrenmeye sevk ediyor, hem ders hem de ibret almak için.

  Bu güzel ve yararlı paylaşımınız için emeğinize ve gönlünüze sağlıklar dilerim. Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her zamanki gibi yaptığınız yorumlara katıldığımı belirtmek isterim. Saygılar Recep Bey.

   Sil
 4. Merhabalar Hüseyin Hocam.

  Eski medeniyetlerden günümüze kadar ayakta kalmayı başaran kalıntılarda hep sütunlarını görmekle birlikte üst tavan kaplaması ve ara duvarlarının günümüze kadar dayanamadığını görüyoruz. Arkeologların ve bilim adamlarının bu konuda mutlaka geçerli bir açıklamaları vardır. Eski medeniyetleri seviyorum ve gerçekten ilgi duyuyorum. Ama bu konuda paylaştığım hiç bloğum olmadı.

  Bu güzel paylaşım için teşekkür ediyor, selam ve dualarımla birlikte sizi Allah'a emanet ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim Recep Bey selam ve saygılar.

   Sil
 5. Siz de tatildesiniz herhalde Hüseyin Bey.. İyi tatiller..

  YanıtlaSil
 6. Evet,gerçekten gezip görülecek nice nadir yerlerden biridir bu yapılar. İnsan özlem duyuyor,eski dönemlere. Doğrusu Mersine hiç gitmemiştim. Bir ara gitmeyi düşünüyorum. Ama bakalım hayırlısı diyelim. Bilgi için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mersin'e gitmek ve çevresindeki tarihi ve kültürel değerleri görmek lazım. Saygılar.

   Sil