21 Şubat 2015 Cumartesi

RECEP ÇAVUŞ


- Bu villa kimin?
- KİRKOR EFENDİ'NİN PAŞAM!
Şu Köşk?
- DİMİTRİ EFENDİ’NİN PAŞA HAZRETLERİ!
Ya şu ilerideki konak?
- SALAMON EFENDİ'NİN
ATATÜRK bu kez,
az ötedeki toprak damlı,
virane bir evin sahibini öğrenmek için sorunca,
ADANALI gazi cevap verdi:
-RECEP ÇAVUŞ'UN PAŞAM
ATATÜRK,
bu duruma biraz üzülmüş,
biraz da sinirlenmiş idi.
Yanındakilere emir verdi:

-ÇAĞIRIN ŞU RECEP ÇAVUŞ'U!
RECEP ÇAVUŞ gelince;
Bir asker selamından sonra, "EMREDİN PAŞAM" dedi. Ata,  bu kez Recep Çavuş'a sormaya başladı:
-Bu villa KİRKOR Efendinin, bu köşk DİMİTRİ Efendinin, şu konak SALAMON Efendinin, o virane de senin! Bu ERMENİLER, RUMLAR, YAHUDİLER ŞU BİNALARI DİKERKEN SEN NEREDEYDİN? Recep Çavuş, yıllarca savaş meydanlarında koşturmanın verdiği gönül yorgunluğuyla cevap verdi:
SİZİNLE BERABERDİM PAŞAM! TRABLUSGARP'TA, ÇANAKKALE'DE, SAKARYA'DA!......... MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, bu cevap karşısında gözyaşlarını hem yanaklarına, hem de yüreğinin ta derinliklerine akıtır!
............
“ Evet, RECEP ÇAVUŞ HAKLIDIR.
Trablusgarp'ta, Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar’da TÜRK'ÜN istiklalini korumak için savaşırken Adana'da toprak damlı bir kulübe yapmaya ancak zaman bulabilmiştir. “ RECEP ÇAVUŞ, TÜRK'ÜN YALNIZ İSTİKLALİNİ DEĞİL; NAMUS VE ŞEREFİNİ DE KORUMUŞTUR. MEMLEKETİN BÜTÜN ZENGİNLİKLERİNE SAHİP OLAN AZINLIKLAR DAPARA VE MÜLKLERİNİN ÜSTÜNE YENİLERİNİ YIĞMAKLA MEŞGUL OLMUŞLARDI !.. “

Bu ülkenin 7 düvele karşı geçmişte hangi şartlarda mücadele verdiğini, bu uğurda toprağa düştüğünü, bugün kime sorsanız ya bir şehit, ya bir gazi torunu olduğunu gören gözü, işiten kulağı, okuyan gözü olan herkes bilmektedir.
Osmanlı Devletinin son günlerinde Anadolu’nun işgale başlanması ile işgalci kuvvetlere çanak tutmuş, onların işgallerini alkışlamış Türk olmayan unsurların Anadolu toprakları üzerinde yüzyıllarca rahat bir yaşam sürdüğünü de bilmeyen yoktur.
Geçmişte Anadolu insanına yaşam hakkı tanımak istemeyen ve bugünde çeşitli platformlarda ellerine geçen her fırsatta kendi çıkarları için her türlü girişimi mubah sayan devletlerin, milletimiz üzerinde oynamaya çalıştığı oyunlara karşı uyanık olmamız lâzım.

Kurtuluş savaşı sırasında göğsünü bu ülkeye ve bu Bayrağa siper etmiş olan vatan evlatları, çeşitli cephelerde düşmana karşı, soğuğa, ayaza, açlığa, tifüse, kavurucu sıcağa karşı mücadele ederken Türkiye’de bulunan Ermeniler, Yahudiler, Rumlar ise yaptıkları ticaret ile zenginliklerine zenginlik katmıştır.
Ülkemiz üzerine oynanmak istenen oyunlara karşı uyanık olmalıyız. Doğulusu ile batılısı ile kuzeylisi ve güneylisi ile bu ülke insanı Çanakkale’de, Galiçya’da, Yemen çöllerinde, Trablus’ta omuz omuza mücadele etmiş bu uğurda şehit olmuştur.


4 yorum:

 1. Hocam şuan ki halimize bakılırsa Kurtuluş Savaşı yıllarını aratmayacak bir durumla karşı karşıya ülkemiz. Gerçi ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar dün ne ise bu gün de, yarın da devam edecek. Lakin görünen o ki bu milleti küllerinden yaratan ve bağımsızlığını, özgürlüğünü sağlayan ruh bu günkü insanımızda yok gibi. Ya da o ruh farklı bir şeyle yer değiştirmiş uykuya dalmış gözüküyor... Ama her şeye rağmen inanıyorum ve ümit ediyorum ki, gerektiğinde yine te vücut olur bu millet varlığını sonsuza kdar koruyacaktır... Emeğinize sağlık, selam ve saygılar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kurtuluş Savaşı'nda Ali Kemaller, Şeyh Saitler, Derviş Mehmetler ve daha nicesi...İşgalci kuvvetlerle işbirliği yaptılar. Sonuç:Millet kazandı. Yine kazanacak.

   Sil
 2. Evet aynen yazdığınız gibi olmuş, sonra da Kürtler o zenginleşen Ermenileri kesip mallarına el koymuşlar, suçu da sonradan Türklere kalmış! Şimdi de kesenlerle kesilenler yani Kürtler ile Ermeniler bir olmuşlar "biz geçmişte sizi kestik, çok pişmanız özür diliyoruz, gelin birlik olalım Türkleri buralardan kovalım siz de eski yerlerinize yerleşin!" Valla belki çoğu kişi inanmayacak ama durum aynen böyle. Geçenlerde üç otobüsle Yozgat Ermenileri Yozgat'a gelmişler, nerelere el koyacaklar teftişe herhalde.!!! Memurlar forumda tesadüfen rastladım. akp'den dediler ya sizlere topraklarınızı, mallarınızı geri vereceğiz diye!! Kısacası durum kötüye gidiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müjde Hanım, bu topraklar kimseye verilmez. Birlik ve beraberlikle zorlukların üstesinden geliriz. Yukarıdaki olay geçmişte Osmanlının Türk insanı dışında sınırları içinde yaşayan azınlıkları askerlikten muaf tutmasının bir sonucudur. Türk insanın vatanını korumak için cepheden cepheye koşarken ermenisi, rumu zenginliğine zenginlik katmıştır. Olan bitenleri hep birlikte okuyoruz.

   Sil